Sadar

asistentka: asist. Maša Ogrin
demonstrator: Lin Martin Japelj

Mestni sprehodi

Vsako mesto, veliko ali malo je sestavljeno iz mestnih predelov. New York ima finačno četrt, Soho, Greenwich village, Harlem in Pariz ima Marais, Montparnasse, Montmartre in Ljubljana ima Trnovo, Tabor, Šiško, …

Mestni predeli oziroma četrti imajo svoje trge, avenije, parke, ulice, šole, muzeje in stanovanjske hiše, svojo zgodovino, svojo atmosfero, svoj način življenja. Določa ga podnebje, zgodovina, kultura, programi, aktivnosti in seveda tudi arhitektura stavb; njihova velikost, stil, dekoracija, materiali in barve.

Preden obiščem novo mesto se odločam, kje bom bival. Veselim se odkrivanja jutranjih zbirališč za kavo in pekarn, odkrivanja večernih prostorov za druženje, zanima me kakšen urnik ima lokalni kino ali tržnica, kje ljudje sprehajajo pse in ali obiskujejo večerne maše. Vživim se v celotno zgodbo mestne četrti, tudi če samo za par dni. Pot od točke A do točke B je torej vedno drugačna in polna drugih vtisov. Enkrat poteka skozi park, drugič spet vzdolž živahne promenade.

Kaj je torej tisto kar arhitekt poišče in na tem osnuje svoj projekt, ko dobi nalogo na določeni lokaciji v določeni četrti; je to manjkajoči in nov program, arhitekturni jezik in detajli, povezanost stavbe z javnim prostorom?

Mestni sprehodi so bili tema seminarskih projektov v času, ko je bilo dogajanje v mestu omejeno na dolge sprehode po praznih ulicah in zunanje opazovanje prostorov in stavb.

Izbrali smo mestne četrti, ki se vsaka na svoj način bližajo in povezujejo z mestnim središčem – Mirje in Trnovo na zahodu in jugu ter Tabor na vzhodu in severu in nekaj lokacij v samem mestnem središču.

Kolodvorska, Resljeva, Tabor
Urbano mestno tkivo, pretežno karejske zazidave, z osrednjimi zelenimi atriji.
Tivoli, Center
Iz mestnega parka proti mestu vodi promenada.

Z opazovanjem mestnih predelov, raziskovanjem njihove zgodovine ter analizo izbranih arhitektur so študentje izluščili praelemente iz katerih so izpeljali prostorske prototipe za svoje arhitekturne projekte. Del procesa so bili tudi izbrani referenčni projekti iz umetnosti in arhitekture, ki so jih analizirali in posledično vključili v svoje projekte.

Stara Ljubljana, Trnovo
Sredneveško mestno jedro se odpira v barok in proti Ljubljanici. Z druge strani se Trnovo s predmestno zazidavo skozi moderno stanovanjsko zazidavo obrača proti mestu.
Kolezija, Mirje
Zazidava mestnih vil prepletena z zelenjem in izobraževalnimi inštitucijami.

Študentje so skozi serijo strukturiranih srečanj razvili raznolike projekte, ki s programom in arhitekturo predstavljajo dodatne kamne v mozaiku posamezne četrti – ne kot posebnosti, ikone ali atrakcije, ampak kot nosilce kvalitetne nadgradnje ali regeneracije posameznega predela.

Posebne okoliščine pouka na daljavo smo skušali izkoristiti v pozitivni smeri v spremljanju tedenskega napredovanja dela na projektih seminarcev, samokritičnega ocenjevanja lastnega napredovanja, odprti komunikaciji ter predstavitvi rezultatov v digitalnem mediju, ki zahteva drugačen način komunikacije kot je razstava na fakulteti ali v galeriji oziroma prezentacija v živo.

Vabljeni

k ogledu

projektov

Kolodvorska, Resljeva, Tabor