Galerija v parku
Miljana Popara
mentor: prof. Jurij Sadar
asistentka: asist. Maša Ogrin
V osamljenem delu parka Tivoli, na trikotnem delu med železnico in Bleiweisovo cesto, se je nahajalo prvo namensko zgrajeno umetniško razstavišče v Sloveniji, Jakopičev paviljon. Zaradi prestavitve trase železnice je bil paviljon leta 1962 porušen in s tem spremenjen značaj parka. Z umestitvijo galerije v park, bi se vrnil njegov stari karakter, spet bi zaživel in postal točka obiskovanja in ne le prehoda, kot je sedaj.
Galerijski objekt deluje po principu dveh poti, ki se prepletajo in spodbujajo uporabnika k obisku tudi parka in galerije. Prva pot ohrani reden dostop do parka, druga pa poteka skozi stavbo galerije in ponuja, razen obiska razstave, tudi bolj zanimiv način za ogled parka.
Galerija je zasnovana kot polvkopana stavba, dostopna z dveh nivojev. Vhod v vkopan del stavbe je na nivoju prehoda. V njem se nahajajo lobby, manjša trgovina s spominki in servisni prostori. Skozi spodnji del stavbe vodi krožno stopnišče v zgornji, razstavni prostor. Razstavni prostori nimajo klasične ortogonalne oblike, so krožni prostori, ki se širijo in zožujejo, ustvarjajo različne razstavne ambiente in tako vodijo uporabnika skozi razstavo.
Povezavo med parkom in galerijo omogoča veliko okno, skozi katerega je pogled usmerjen proti parku, omogoča pa tudi pogled na del razstave od zunaj. Paviljon na ta način vabi obiskovalca parka, da vstopi in si ogleda razstavo.
- 0_Aškerčeva ploščad – predloga
- Arheologija
- Cona glasbe in svobodnih idej
- Emonski informacijski center
- Galerija v parku
- Glasbena hiša z vrtom
- Hiša za glasbenika
- Hiša za raziskovalce
- IGrarije
- Kolodvorska
- Korona službe
- Lego kotički
- Mestna delavnica
- Mestna kavarna
- Mestni ateljeji
- Modularne tribune
- Nova Kiparna
- Pasaža CoV-2
- Past Forward >< Trg republike
- Paviljon z revijami
- Paviljon za cvetličarno
- Paviljon za druženje
- Paviljon za eksperimente
- Paviljon za knjižnico
- Paviljon za poslušanje
- Preoblikovanje kareja Mirje
- Prodajna galerija NAMA
- Raziskovalna platforma Mafija
- Razstival samostojnosti
- Rehabilitacija podeželja
- Skupnost in Skupno življenje
- Sobivanje s kulturo
- Sodelovalnica Lepi pot
- Soseska Parkplet
- Športna garaža
- SS-base-projekt
- Triangulum